Stereotypy to nie tylko bierny sposób patrzenia na ludzi. Stereotypy mają też wielki wpływ na zachowanie ludzi, ich wygląd a nawet życiowe wybory.
Stereotypy to nie tylko pewne utarte sądy na temat ludzi. Stereotypy sprawiają, że grupy ludzi zachowują się w określony w ramach stereotypu sposób. Dzieje się tak z wielu różnych powodów. Z jednej strony osoby z grupy stereotypizowanej zaczynają im podlegać i wierzyć, że powinny się tak zachowywać skoro są np. matkami. Z drugiej strony grupy mogą być ograniczane przez działanie stereotypu i mogą działać jedynie w jakichś określonych ramach, np. matka może ograniczać ojcu dziecku opiekę na dzieckiem, bo uważa, że nie nadaje się do tego.
Charakter
Stereotypy czasami dotyczą bardzo drobiazgowych kwestii. Wedle nich prawdziwie kobieca kobieta jest delikatna, wrażliwa i nierzadko rozkleja się w najmniej odpowiednich sytuacjach. Jest też opiekuńcza. Może być też mniej pewna siebie. Tymczasem od mężczyzn oczekuje się zgoła innych cech. Powinni być pewni siebie, albo wręcz agresywni. Wymaga się też od nich, by nie okazywali emocji i byli zawsze opanowani. Nierzadko wręcz postrzegani są jako nieczuli.
Zachowanie w domu
Stereotypy sprawiają też, że mężczyznom i kobietom przypisuje się bardzo konkretne role w życiu i domu. Kobieta to osoba która dba o ognisko domowe i dzieci. Zatem zajmuje się porządkami, gotowaniem, sprzątaniem i opieką nad dziećmi. Zadaniem mężczyzny jest zaś zapewnienie odpowiednich warunków do życia i utrzymywaniem rodziny. Jego główną rolą jest więc zarabianie, ale też dbanie o rodzinne wydatki, kupowanie sprzętów i domowe naprawy.
Praca
Role społeczne mają także wpływ na to, jak mężczyzna i kobieta są postrzegani w pracy. Pensja kobiety nierzadko jest niższa, ponieważ postrzegana jest jedynie jako dodatek do domowego budżetu. Uważa się również, że kobiety są mniej dyspozycyjne ze względu na macierzyństwo. Tymczasem mężczyzna może w pełni poświęcić się pracy.
Inne są także rodzaje pracy. Kobiety postrzegane są jako humanistki, dlatego najlepsza praca dla nich to np. nauczycielka, bibliotekarka czy tłumaczka. Mężczyźni są postrzegani jako ścisłowcy, dlatego najlepsza praca dla nich to np. informatyk, architekt czy naukowiec.
Wygląd
Od kobiet i mężczyzn wymaga się określonego wyglądu podkreślającego cechy płciowe. Kobiety powinny być pełne gracji i szczupłe, mężczyźni zaś umięśnieni. Kobiety powinny też raczej nosić dłuższe włosy, niż mężczyźni.
Wygląd odbija się także na strojach i kolorach. Sukienki i spódnice wciąż postrzegane są jako bardziej kobiece. Jako bardziej kobiece postrzegane są też ubrania zwiewne, w pastelowych odcieniach. Jako bardziej męskie są postrzegane ubrania ciemne i prosto skrojone. Mile widziany jest także minimalizm.
Przeczytaj również
Cztery najczęstsze stereotypy o kobietach
Stereotypy dotyczące płci
Stereotypy wykonywania „męskich” zawodów przez kobiety