Stereotyp to pewien rodzaj postawy. I jak każda postawa charakteryzuje się cechami, które kształtują całe grupy ludzi.
Trwałość
Każdy stereotyp jest trwały i praktycznie niezmienny. Możemy zauważyć, że pomimo zmian społecznych, pewne stereotypy wciąż są popularne. Wiele osób uważa, że kobiety nie są tak inteligentne jak mężczyźni, pomimo, iż obecnie na uczelniach jest więcej studentek, niż studentów.
Uproszczenie
Stereotypy to krótki opis ludzi, przypisując im kilka cech. Jednocześnie taki opis jest bardzo często niezgodny z rzeczywistością – tam bowiem jest często bardzo skomplikowana. Wiele osób sądzi, że mężczyźni są mniej uporządkowani, niż kobiety. Czy to oznacza, że nie ma mężczyzn pedantów? Albo czy nie ma kobiet – bałaganiarek? A co z żołnierzami, którzy w koszarach muszą trzymać idealny porządek? Stereotypy pomijają takie niuanse.
Uogólnienie
Stereotyp bardzo uogólnia i łączy wiele osób w jedną grupę ludzi, którzy nie mają ze sobą nic wspólnego. Według stereotypu mężczyzna w okularach to kujon lub inteligent. Tymczasem może to być zarówno biznesmen, jak i mechanik samochodowy, a jedyne, co ich łączy to słaby wzrok
Dziedziczenie kulturowe
Stereotypy są przekazywany z pokolenia na pokolenie w tym samym kręgu kulturowym. W innym miejscu świata ta sama grupa społeczna może być postrzegana w nieco inny sposób i podlegająca zupełnie innym stereotypom. Na świecie Alaska kojarzy się głównie z zimnem, tymczasem w USA te tereny kojarzone są głownie z wydobyciem ropy naftowej.
Automatyczne wzbudzanie
Nie zastanawiamy się nad obrazem danej osoby – stereotyp automatycznie narzuca nam pewną postawę i sposób myślenia. Często także ocenę. Wiele osób patrząc na blondynkę nie myśli pozytywnie o jej inteligencji – robi to od razu, nawet nie zamieniając z kobietą kilku słów.
Brak weryfikacji
Ignorujemy fakty, jeżeli jakieś doświadczenie zaprzecza stereotypom. Możemy wtedy uważać, że wyjątek jedynie potwierdza regułę. Znana nam kobieta świetnie gra w piłkę nożną? To wyjątek, pewnie wychowywała się ze starszymi braćmi.
Przeświadczenie o prawdziwości
Pomimo braku osobistych doświadczeń z pewnymi osobami, wierzymy, że stereotypy są prawdziwe. Szczególnie widać to w przypadku stereotypów na temat innych narodowości. Wiele osób przeświadczonych jest o temperamencie Włochów i powściągliwości Anglików. Jednocześnie jednak wiele osób nie zna nikogo tej narodowości i nie ma możliwości weryfikacji.
Przeczytaj również
Cztery najczęstsze stereotypy o kobietach
Stereotypy dotyczące płci
Stereotypy wykonywania „męskich” zawodów przez kobiety