Pomimo tego, że Polska jest dynamicznie rozwijającym się krajem europejskim, wciąż istnieje wiele fałszywych mitów na temat samego kraju i jego obywateli. W tym artykule przedstawimy najpopularniejsze stereotypy o Polakach.
Polacy to alkoholicy
Jest to jeden z najpopularniejszych mitów o Polakach. Owszem, dużo pijemy i kochamy wódkę. A ze statystyk wynika, że Polak wypija rocznie 12,5 litra czystego alkoholu na głowę. I racja, może się wydawać, że jest to duża ilość. Jednakże Polska wcale nie jest liderem w tej kategorii. Znacznie więcej alkoholu spożywa się choćby w takich krajach jak Rosja, Białoruś, Mołdawia, czy Portugalia.
Polacy to złodzieje
Wbrew stereotypowi polscy klienci należą do najuczciwszych na świecie. I należy brać pod uwagę, że kradzieże zdarzają się we wszystkich krajach. W związku z tym zawsze powinno się pilnować swojego majątku, niezależnie od kraju.
Polacy to Rosjanie
Może wydawać się to dziwne, ale jest to jeden z najczęściej słyszanych stereotypów o Polakach. Ludzie na świecie wciąż mylą język polski z rosyjskim. A do tego uważają, że Polska jest częścią Rosji. Natomiast po ulicach spaceruje pełno białych niedźwiedzi.
Polacy nie znają języków obcych
Według statystyk Polska zajmuje 10. miejsce na świecie (wśród krajów nieanglojęzycznych) ze znajomością języka angielskiego. Z sondażu wynika, że Polska zajmuje wyższą pozycję w rankingu niż takie kraje jak Belgia, Szwajcaria, Hiszpania, czy Francja. Co najmniej 8% Polaków deklaruje znajomość co najmniej jednego języka obcego. A w przypadku młodzieży liczba ta jest znacznie wyższa.
Polacy dużo narzekają
Owszem, Polacy lubią dużo narzekać. Jednak Polskę usprawiedliwia fakt, że historia naprawdę nas do tego doprowadziła. Z drugiej strony Polacy od zawsze mają do siebie duży dystans i świetne poczucie humoru.
Polacy nie są tolerancyjni
W porównaniu z innymi krajami europejskimi populacja innych narodowości w Polsce jest raczej niska. Jednak 3/4 Polaków uważa, że nasz kraj powinien dać schronienie osobom prześladowanym z powodu przekonań lub działalności politycznej, a także tym, którzy uciekają przed konfliktami zbrojnymi. Dane te pokazują, że Polacy nie są tak nietolerancyjni, jak niektórzy sądzą.
Niektóre ze stereotypów dotyczących Polski są prawdziwe, a niektóre całkowicie fałszywe. Dlatego, jeśli istnieje taka możliwość, warto do każdego kraju podchodzić z otwartym umysłem. I co ważniejsze wypracowywać sobie opinie na podstawie osobistych doświadczeń.
Przeczytaj również
3 stereotypy o dentystach, które nie zawsze są prawdziwe
Greckie stereotypy
Stereotypy o Hindusach