Joga to w ostatnich latach bardzo modne zajęcie, które jest również niezwykle korzystne dla zdrowia naszego organizmu. Jednak warto też zaznaczyć, że wokół jogi i jej zwolenników krąży sporo stereotypów. Już najwyższy czas, aby zażegnać te błędne przekonania i samemu rozłożyć matę do jogi.
Joga – nie tylko dla młodych
Nie ma ograniczeń wiekowych w zakresie poprawy zdrowia psychicznego lub fizycznego. Faktem jest, że niektórzy z najbardziej szanowanych joginów mają nawet 70-80 lat.
I nie istnieje też żaden punkt startowy ani meta. Ponadto, wielu uczniów poznaje jogę, gdy są już w średnim wieku.
Joga – nie tylko dla chudych
Nie ma określonej sylwetki ciała, która byłaby idealna dla jogi. Każde ciało, które angażuje się w praktykę jogi, jest ciałem zdolnym do jej wykonywania. Nauki jogi dotyczą tego ciała, jakie mamy obecnie, a nie tego, jakie chcielibyśmy mieć.
Nie dajmy się zastraszyć obrazami medialnymi. Joga w prawdziwym świecie jest dla wszystkich ludzi.
Nie trzeba być zrelaksowanym i zen
Joga to podróż. A każda podróż musi mieć punkt wyjścia. Tak więc nieważne, gdzie jesteśmy na początku. Ważne jest, gdzie dotrzemy.
Jeśli jesteśmy zestresowani, zrzędliwi lub emocjonalni, joga może nam pomóc w opanowaniu tych uczuć i skupieniu naszego umysłu. I być może nie zaczniemy jogi od bycia zrelaksowanym, ale powinniśmy dążyć do takiego stanu.
Nie musimy być hipisem
Joga zawsze kojarzyła się z alternatywnym stylem życia. Jednak nie trzeba być hipisem, aby czerpać korzyści z praktyki jogi. Uczniowie jogi pochodzą ze wszystkich środowisk.
W rzeczywistości badania wykazały, że osoby pracujące w biurze przez osiem godzin dziennie najprawdopodobniej uzyskają największe korzyści z praktykowania jogi.
Joga to nie moda
Nasza mata do jogi nie jest jakimś wybiegiem dla modelek. Dzięki temu możemy ubierać się tak, jak jest nam najwygodniej. Powinniśmy postawić na strój, który nie krępuje naszych ruchów i pozwala na swobodne praktykowanie zajęć.
Joga przede wszystkim związana jest z koncentrowaniem się na własnych postępach.
Nie musimy być elastyczni
Joga nie jest tak trudna, jak się wydaje. Dlatego nie dajmy się zniechęcić instagramowym zdjęciom, ponieważ joga to nie tylko akrobatyczne pozy.
Oczywiście istnieje kilka naprawdę elastycznych pozycji, które joga może nam zafundować. Tylko musimy wziąć pod uwagę, że joga to znacznie więcej, niż tylko zakładanie nóg za głowę.
Joga – nie tylko dla uduchowionych
Joga może mieć korzenie w starożytnej kulturze hinduskiej. Jednakże współczesne zajęcia z jogi zwykle nie są związane z żadną konkretną religią. Nie musimy czcić ani modlić się do jakiejś siły wyższej, gdy ćwiczymy jogę.
Jedyne, czego wymaga joga, to otwarty umysł i chęć odkrywania.
Joga – nie tylko dla kobiet
Na Zachodzie joga ma dość dziewczęcą reputację – głównie ze względu na swoją popularność wśród kobiet w latach 90.
Niemniej jednak joga jest dla obu płci.
Ćwicząc jogę, faceci mogą osiągnąć takie same rezultaty, jak kobiety. Ponadto, w męskim świecie joga to także świetny sposób na budowanie napięcia mięśniowego i radzenie sobie z nadwyrężeniami lub kontuzjami.
Joga – nie tylko dla wegan
Chociaż wielu joginów wybrało zdrową dietę bezmięsną, to wcale nie oznacza, że my również musimy się na to zdecydować. Powinniśmy spożywać taką żywność, jaką uważamy za najlepszą dla naszego organizmu i stylu życia. Jednak warto też pamiętać, że joga nie wymaga sztywnej diety.
Aczkolwiek najlepiej, jeśli nie będziemy spożywać ciężkich posiłków przed lub po zajęciach.
Więc jeśli zastanawiamy się nad rozpoczęciem zajęć z jogi, nie myślmy o stereotypach. Joga nie jest straszna ani zbyt trudna. Do tego nie wymaga wielkich zobowiązań finansowych ani zmiany stylu życia. I nie ma też jakiegoś kręgu zwartej społeczności, do którego musielibyśmy się dopasować.
Wystarczy, że będziemy sobą.
A jeżeli chcesz wiedzieć, na czym polega joga twarzy, zapraszamy do zapoznania się z tym artykułem: https://twarz.pl/joga-twarzy-lifting-bez-skalpela/
Przeczytaj również
Uprzedzenia mogą powodować depresję na poziomie społecznym, interpersonalnym i intrapersonalnym
Neuronauka uprzedzeń i stereotypów
Różnica między uprzedzeniami a dyskryminacją